SAMOŚWIADOMOŚĆ W PRZYWÓDZTWIE OSOBISTYM

DODANE 02.06.2022

Od kilku lat zgłębiam temat przywództwa osobistego. Osobistego tj. mojego własnego przede wszystkim, bo jakże doradzać (w roli doradcy) czy towarzyszyć innym (w roli coacha) bez własnego głębokiego wglądu w temacie przywództwa właśnie.

Zaglądam w różne miejsca i zakamarki tego obszaru, jednak wszystko co mnie pochłania i pochłaniało bez reszty i dawało poczucie PRAWDZIWEGO wglądu było naprawdę na głębokim poziomie.

Jak człowiek otwiera się na różne doświadczenia i szuka, to w końcu znajdzie. Nic dziwnego, bo przyczyna i skutek są przecież w jednym miejscu a nawet (jak mówi jedna z najciekawszych teorii fizyki kwantowej) skutek poprzedza przyczynę.

Im głębiej nurkowałam i doświadczałam tym bardziej układało mi się w głowie  - prawdziwe przywództwo zaczyna się od SAMOŚWIADOMOŚCI.

Bardzo pomocna w całym procesie zgłębiania PRZYWÓDZTWA OSOBISTEGO czyli budowania SAMOŚWIADOMOŚCI była literatura dr D. Howkinsa i jego poziomy świadomości ujęte m. in. w „Siła czy moc" czy „Techniki uwalniania”. Poziomy świadomości Howkinsa powiązane są z różnymi emocjami, niektóre ciągną nas w dół, inne w górę, jest też poziom neutralny. Mając świadomość jaka dominuje w nas emocja w danej sytuacji, możemy zrozumieć kierunek/skutek jej oddziaływania. Na pewnym poziomie rozwoju świadomości, możemy nimi zarządzić, jak też na pewnym poziomie rozwoju świadomości, te niższe emocje mają szanse „zdarzać się” nam rzadziej.

Korzystając z metody Poskromienie Swojego GremlinaR (Rick Carson) mamy szansę nauczyć się prostego (nie mylić z łatwym) procesu zarządzania narracją w naszej głowie (najczęściej powiązaną z emocjami), która często nie jest dla nas budująca a wręcz odwrotnie. A poprzez rozszerzanie świadomości, ODPUSZCZAĆ to co nam już nie służy. Metoda prosta bo po pierwsze polega na „zauważeniu tego, że tak jest” , po drugie „wybieraniu i bawieniu się możliwościami” a po trzecie „byciu w procesie” – co oznacza, że nie ma tu mety a jedynie (czy aż) za sprawą poszerzającej się świadomości Gremlin może pojawiać się coraz rzadziej i rzadziej...

A gdyby tak pójść o krok dalej i zacząć czerpać nie tylko z zasobów wewnętrznych ale i z pola? Nie chodzi o pole, na którym obecnie przekwitł rzepak a to, które fizycy określają jako przestrzeń, w której cząstki na siebie oddziałują. Dziś związkiem między polem fizycznym a cząstkami elementarnymi zajmuje się kwantowa teoria pól, w której zaciera się różnica między źródłem pola i kwantem pola pośredniczącym w oddziaływaniu (każda cząstka jest kwantem pewnego pola i źródłem innych pól). To wcale nie takie trudne jak się wydaje. Wystarczy uświadomić sobie, że my sami i wszystko co nas otacza jesteśmy tymi cząstkami.

Jako coach i obdarzona Talentem Galuppa numer 1 – „uczenie się”, mam i miałam potrzebę ubrać zdobywaną wiedzę, doświadczenia w konkretne umiejętności coachingowe, aby służyć innym. Robienie tego dla samej siebie, nie miało by zbyt uniwersalnego sensu. Towarzyszyło mi powiedzenie mojej koleżanki Moniki – „muszę bo się uduszę”.

Napotykając na ideę Transformującej Obecności w przywództwie, można mieć wrażenie graniczącą z pewnością, że istnieją proste (znowu – nie mylić z łatwe) narzędzia do tego by poczuć i zrozumieć (kolejność nie przypadkowa), jak korzystać z tego co się wydarza, używając m. in. intuicji czy inaczej: wewnętrznej mądrości, którą (uwaga) KAŻDY z nas ma, ale nie każdy ma do niej dostęp.

Jak więc nie uznać, że SAMOŚWIADOMOŚĆ jest kluczem do osobistego przywództwa? Mnie to się układa w pewną spójną całość. A czy Tobie również?

Firma uzyskała wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 9 Rynek pracy, działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości.
Projekt wspierany przez:
Witaj, strona 2be wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.